Історія Ліцею

Історія КЗ "Сватівський ліцей № 1"Школа

До 1860 року в нашому місті не було жодного учбового закладу. Але розвиток міста, як торгового і транспортного центру, змушував місцеву владу в якійсь мірі розвивати і народну освіту.

У 1900 році духовенство Куп’янського повіту вирішило відкрити церковну школу для навчання своїх дітей. Скликано зібрання селян, на якому духовенство поставило питання про виділення земельної ділянки під будівництво школи. Виділили площу в 4 гектари. Її хотів забрати один поміщик під будівництво заводу, але селяни не дали дозволу на це. Жителі Слободи прийняли рішення: школу будувати на свої кошти і своїми силами. Кожен селянин повинен був відпрацювати на будівництві певну кількість днів.

/Files/images/00012334.jpg

1904 році будівництво школи було завершене. Називалася вона «Другокласна церковно-вчительська» і знаходилася у веденні духовенства. У будівництві брала участь велика кількість жителів, але не усі вони мали право послати вчитися в неї своїх дітей. Там могливчитися лише діти заможних сватівчан і багатіїв із навколишніх сіл. Школа випускала вчителів початкової школи і псаломщиків.

У класах було по 30-35 учнів, а всього в школі вчилося 100-120 дітей. Викладали такі предмети: російську мову і літературу, арифметику, геометрію, історію, географію, фізику (не повністю), Закон Божий і хоровий спів. Навчання проводилося в 5 кімнатах. У одній з кімнат знаходилася «Зразкова» початкова школа», де майбутні вчителі, яких звали «пан учитель», проходили практику. Інших учителів називали по імені та по батькові. При школі був хор (подібно до гуртка). Заняття його проводилися вечорами, учили лише церковних пісень.

У приміщеннях 2-х класів були квартири учителів, в 2 класах – склад і кухня, ще в двох кімнатах жили учні. Це був гуртожиток.

Навколо школи був великий двір, фруктовий сад, де росли різні сорти яблунь. Учні за ним наглядали, але не користувалися урожаєм, тому що суворо заборонялося. Перший випуск учнів був у 1907 році.

7 листопада 1917 року в школі почали вчитися діти робітників і селян. Це були ланки, які складалися з 5-6 учнів однієї вулиці. Як згадує колишня учениця, а потім вчителька початкових класів школи № 3 м. Сватове, Ткачова Олена Варфоломіївна, що їх ланка складалася з дітей, які жили на вулиці Дуванській (тепер вул. ім. Свердлова). Так ланками і записували учнів в журнал. Вони разом виконували домашні завдання по черзі. У кожного був один підручник, але всі встигали готувати завдання.

/Files/images/00012336.jpg

При школі був магазин, в якому продавали учнівське приладдя. І хоч важкі були часи, 30-і роки, але кожен мав усе необхідне і намагався тримати його в належному стані. Вчилися старанно, знання були міцними. Для перевірки знань організовували «академбій» між школами міста - №1, №2, №38.

З 1934 по 1939 рік школа № 1 називалася зразковою школою Сватівського району. Вчилися у дві зміни. Діти молодших класів училися в будинках по площі ім. Т. Г. Шевченка. У школі було 18-20 класів, загальна кількість учнів, - 800. Вчительський колектив складався з 30- 40 чоловік, з них - 2 інструктори.

Школа мала земельну ділянку в 10 гектарів, сад фруктовий - 3 гектари, двох коней, трьох корів, до 500 штук кролів, 50 вуликів бджіл. Земельна ділянка знаходилася біля лісу «Довгенького». Тут вирощували сільськогосподарські культури учні старших класів під керівництвом агронома і вчителів біології. Учні працювали по 4 години в день, виконуючи учбову програму. Зібраний урожай передавали в шкільну їдальню, де учні отримували обіди. Прибутки від тварин, пасіки і саду також поступали для харчування учнів.

З 1935 по 1937 рік при школі працювала вечірня педагогічна школа, яка готувала вчителів 1-4 класів. 18 випускників у 1937 році отримали звання учителя, серед них – Кириченко Марія Іванівна, яка потім була вчителькою початкових класів школи №6.

З початком Великої Вітчизняної війни і наближенням фронту в учбових класах розміщувалися евакуаційні госпіталі № 34, № 152. У період після звільнення Сватівського району від німецько-фашистських загарбників з червня 1943 року і в інші періоди 1943 року в будівлі школи розміщувалися евакуаційні госпіталі № 11-92, 279, 20-76

У 1958 році школа в числі перших у республіці була переведена на восьмирічну освіту. Два роки вона була експериментальною, де перевірялися нові учбові програми. Школу за цей час відвідали працівники обласного і республіканського відділів народної освіти. Вони не лише займалися дослідженням, але й проводили уроки, виготовляли з учнями наочність, проводили збори загонів.

У кінці 60-х - початку 70-х років ХХ ст. при школі № 1 був створений інтернат. Оскільки в школі щорічно навчалися діти з села Зміївка, це в середньому 30 учнів, обладнали спальні кімнати.

З 2000 року ЗОШ № 1 стала одинадцятирічною, а вже в 2002 році були випущені перші випускники-одинадцятикласники.

На сьогоднішній день у школі навчається 233 учнів, колектив учителів складається з 25 педагогів.

Директори школи у різні періоди

Директором школи до 1940 року був Чернушенко Іван Онисимович

З 1940 року довгий час директором школи був Бондарєв Михайло Федорович. За відбудову школи і за добросовісну працю по вихованню і навчанню молодого покоління був нагороджений орденом Леніна.

З 1953 по 1960 роки - директором був Титарев Георгій Спиридонович

З 1960 по 1962 рік школу очолював Лісняк Олексій Єгорович, учасник Великої Вітчизняної війни, учитель історії.

З 1962 по 1963 рік директором школи був Лєбедєв Прокопій Трофимович.

З 1963 по 1965 рік - Ушаков Костянтин Петрович.

У 1965 році, з посади інспектора відділу освіти, призначений директором школи Друзь Федір Михайлович.

З 1979 року по 1980 рік була директором школи була Нікіфорова Валентина Іванівна.

З 1980 року директором школи був Стеченко Федір Михайлович, який раніше також починав працювати в школі.

З 17 вересня 1980 по 20 серпня 1997 року директором школи був Королько Леонід Миколайович.

З 1997 по 2012 рік школу очолювала відмінник народної освіти, вчитель історії Кускова Зоя Володимирівна.

З 2012 року директором школи призначено Загоруй Сергія Олександровича.

Завантажити повну історію школи...

Кiлькiсть переглядiв: 547